30 Οκτ 2014

Αποτελέσματα κυπέλλου: Νίκη ΠΑΟ

Δείτε τα αποτελέσματα:

Κέρκυρα - Απόλλων Καλαμαριάς 3-0
Η Κέρκυρα έκανε το χατίρι του... ΠΑΟΚ, πρωτίστως όμως ωφελήθηκε η ίδια από τη νίκη της επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 3-0, καθώς πήρε τους πρώτους βαθμούς στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκριση τους «16» της διοργάνωσης.
Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) που θα τους καθιστούσε φαβορί έως το 76ο λεπτό, οπότε ο Γκόμεζ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι. Αίφνης οι «Πόντιοι» αποδιοργανώθηκαν και στο εναπομείναν διάστημα δέχθηκαν άλλα δύο τέρματα από τον Χαβίτο, στο 78΄ και το 83΄.
Με τη νίκη τους οι «Φαίακες» έφτασαν στους τρεις βαθμούς και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από τον ΠΑΣ Γιάννινα που έχει τέσσερις. Η Καλαμαριά έχει επίσης τρεις βαθμούς και ο ΠΑΟΚ έναν, οπότε όλα θα κριθούν την 3η και τελευταία αγωνιστική, με την Κέρκυρα να υποδέχεται το «Δικέφαλο» και την Καλαμαριά να φιλοξενείται από την ομάδα της Ηπείρου.

Ερμής Ερμιονίδας - Απόλλων Σμύρνης 0-1
Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντοτε η καλύτερη ομάδας, αξίωμα που επαληθεύτηκε στην αναμέτρηση της Ερμιονίδας με τον Απόλλωνα Σμύρνης για τον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας, που βρήκε νικήτρια την «Ελαφρά Ταξιαρχία» με 1-0
Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες και τα δοκάρια αλλά οι φιλοξενούμενοι χαμογέλασαν στο τέλος φεύγοντας νικητές, χάρις στο τέρμα που σημείωσε ο Βάντερσον τρία λεπτά πριν τη λήξη του ενενηντάλεπτου.
Η Ερμιονίδα, που μετά και τη σημερινή ήττα αποχαιρέτισε τη διοργάνωση του Κυπέλλου, είχε δύο δοκάρια στο 32ο και το 37ο λεπτό, με άτυχο της υπόθεσης και στις δύο περιπτώσεις τον Καραδέμητρο.
Την 3η και τελευταία αγωνιστική η «άποντη» Ερμιονίδα θα υποδεχθεί τον Εργοτέλη (ένας βαθμός), ενώ η Βέροια που με δύο νίκες έχει ήδη προκριθεί θα υποδεχθεί στην Ημαθία τον Απόλλωνα Σμύρνης, που με τη σημερινή νίκη έφτασε στους τέσσερις βαθμούς.

ΟΦΗ - Ξάνθη 1-0
Βήμα πρόκρισης στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πραγματοποίησε ο ΟΦΗ, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Ξάνθης στο «Θ. Βαρδινογιάννης».
Η αναμέτρηση του Ηρακλείου διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής ημέρας στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης και κρίθηκε έξι λεπτά πριν από τη λήξη του ενενηντάλεπτου.
Στο 84ο λεπτό, λοιπόν, ο Μεραμπιασβίλι βρήκε τον Τζορτζ σε πολύ καλή θέση κι εκείνος απέναντι από τον Ζαρόπουλο δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το μοναδικό γκολ του αγώνα.
Με τους τρεις πόντους ο ΟΦΗ έφτασε τους τέσσερις και τέθηκε επικεφαλής του ομίλου. Η ακριτική ομάδα έμεινε στους τρεις, η Ζάκυνθος έχει έναν και η Νίκη Βόλου αποκλείστηκε μετά τη σημερινή ντροπιαστική γι΄ αυτήν ημέρα, με την αναβολή του αγώνα της απέναντι στη Ζάκυνθο επειδή δεν πλήρωσε τους διαιτητές!

ΠΑΟ- Παναιτωλικός 3-1
Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 8ο όμιλο της διοργάνωσης. Αντίθετα, η ομάδα του Αγρινίου αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση μετά τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμες συναντήσεις.

Νίκη Βόλου - Ζάκυνθος (ματαιώθηκε!!!)
Πρωτοφανές περιστατικό στα χρονικά του επαγγελματικού ποδοσφαίρου σημειώθηκε απόψε στο Βόλο.
Η αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με τη Ζάκυνθο, που επρόκειτο να διεξαχθεί στο Πανθεσσαλικό στάδιο για το Κύπελλο Ελλάδας (3ος όμιλος) με ώρα έναρξης στις 17:15, δεν θα τελεστεί επειδή δεν καταβλήθηκε έγκαιρα από τη γηπεδούχο ομάδα η αποζημίωση των διαιτητών!
Συγκεκριμένα, ο διαιτητής της συνάντησης, Μιχάλης Βοσκάκης, έγραψε στο φύλλο αγώνα ότι «δεν κατεβλήθησαν την προκαθορισμένη ώρα η αποζημίωση διαιτητών και παρατηρητή διαιτησίας. Αυτό δεν έγινε ούτε μετά την παρέλευση μισής ώρας αναμονής και για το λόγο αυτό κλείσαμε το φύλλο αγώνος».
Στην πράξη, αυτό σημαίνει ότι ο αγώνας κατακυρώνεται υπέρ της Ζακύνθου, ενώ η Νίκη Βόλου κινδυνεύει βάσει του άρθρου 21 του ΚΑΠ, με αφαίρεση τριών βαθμών από το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας.