23 Οκτ 2014

ΠΑΟΚ ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ LIVE

Η Φιορεντίνα είναι πιο ποιοτική και με περισσότερες λύσεις ομάδα συγκριτικά με τον ΠΑΟΚ, όπως απέδειξε και στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας από όπου αποχώρησε νικήτρια 1-0, με γκολ του ...
Βάργκας στο 39ο λεπτό.
Ο «Δικέφαλος» έχασε για δεύτερη συνεχή φορά στον 11ο όμιλο, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από την Γκινγκάμπ στη Γαλλία και η κατάσταση έγινε περίπλοκη όσον αφορά στο στόχο της πρώτης δυάδας, που δίνει πρόκριση στην επόμενη φάση.
Η ομάδα του Βιντσέντζο Μοντέλα ξεκίνησε με πίεση ψηλά, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις της. Κάτι τέτοιο συνέβη στο 7ο λεπτό, όταν από σφάλμα του Κατσικά και πάσα του Ίλιτσιτς ο Μπερναρντέσκι πλάσαρε άουτ.
Στο 20΄ ο Κούρτιτς ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Γλύκο με ένα επικίνδυνο σουτ αλλά στο 39΄ ο Βάργκας τιμώρησε τα αμυντικά κενά της ομάδας του Άγγελου Αναστασιάδη, νικώντας με δεύτερη προσπάθεια τον διεθνή τερματοφύλακα (απέκρουσε το πρώτο σουτ) για το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η μακεδονική ομάδα ισορρόπησε, κράτησε την μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει τους «βιόλα» αλλά χωρίς επιτυχία, καθώς «κάτι» έλλειπε από την τελική προσπάθεια.
Ένα σουτ του Αθανασιάδη στο 50΄ αποκρούστηκε από τον Ταταρουσάνου, ο οποίος επενέβη και στο 55΄ σε προσπάθεια του Σαλπιγγίδη, για να «απαντήσει» για τη Φιορεντίνα ο Κούρτιτς με ένα πολύ επικίνδυνο σουτ, που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Γλύκος.
Στη συνέχεια και για ένα τέταρτο οι Ιταλοί πίεσαν τον ΠΑΟΚ για το δεύτερο γκολ, χάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 63΄ το εξ επαφής σουτ του Βάργκας βρήκε στο δεξί δοκάρι του Γλύκου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε το επικίνδυνο σουτ του Κουαδράδο και στο 74΄ ο Ίλιτσιτς αστόχησε ελάχιστα.
Στο 79΄ ο Γλύκος ξανάπιασε... δουλειά σε νέο σουτ του Κουαδράδο, η είσοδος του οποίου είχε κάνει τη Φιορεντίνα πολύ πιο επικίνδυνη στην κόντρα, ενώ στο 81΄ η πολύ επικίνδυνη προσπάθεια του Κούρτιτς κατέληξε ελάχιστα άουτ, στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα, η λήξη του οποίου βρήκε τον ΠΑΟΚ τρίτο στον όμιλο, μετά την ισοπαλία (0-0) της Γκινγκάμπ στην έδρα της Ντιναμό Μινσκ.
TO  0-1 ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ