22 Νοε 2014

ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2 σε φιλικό

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο δυνατό φιλικό που έδωσε με τον Παναθηναϊκό, με 3-2, στο Ολυμπιακό ...
Στάδιο.
Το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις, εναλλαγές στο σκορ, δύο δοκάρια κι αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ένωση προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 2-2, αλλά ο Ντακόλ χάρισε τη νίκη στους «κιντρινόμαυρους».
Υπό τα βλέμματα των δύο «ισχυρών ανδρών» των συλλόγων, Δημήτρη Μελισσανίδη και Γιάννη Αλαφούζου, που είδαν το ματς δίπλα-δίπλα, η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει το «τριφύλλι» και με τα γκολ των Αραβίδη (29΄) και Πλατέλλα (36΄) κατάφερε να μπει με προβάδισμα δύο τερμάτων στ' αποδυτήρια.
Ο Παναθηναϊκός, που είχε δοκάρι με το Ρισβάνη, δύο λεπτά πριν το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, μείωσε στο 47΄ με το Δώνη και στο 55΄ με το πλασέ του Μπερίσα έφερε το ματς στα ίσια. Στο 60΄ ο Μπεργκ σημάδεψε ξανά το δοκάρι του Ανέστη και στο 67΄ ο Ντακόλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-2). Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Μπεργκ έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.